https://www.india.gov.in

Annexure III - Group-III

Documents as per Chapter-II Section 4(b)

Ministry of Communications & Information Technology
Department of Information Technology

GROUPS/DIVISIONS WISE LIST OF PERSONNEL IN DeitY

a) Office of the Minister for Communications & Information Technology
S. No. Name Designation
1 Shri Jagdish Rawat UDC
2 Shri Sarwan Kumar LDC
3 Shri Raj Singh SCD Gr.I
4 Shri Paras Ram SCD Gr.I
5 Shri Anand Singh Peon
6 Shri Mohan Singh Peon
b) Office of the Minister of State for Communications & Information Technology 
S. No. Name Designation
1 Shri V. Ramakrishnan PS
2 Shri Phool Chand LDC
3 Shri Kameshwar Prasad LDC
4 Shri Kanwar Singh Daftry
5 Shri Mahan Singh Peon
c) Office of the SECRETARY - DeitY 
S. No. Name Designation
1 Shri Arun Sachdeva Scientist G
2 Sh N. V. Balakrishnan PA
3 Sh Anand Sagar Negi PA
4 Sh Sanjay Kumar Gupta PA
5 Smt Rachna Mukundan Stenographer
6 Sh Deepak John Kujur UDC
7 Sh Ved Pal Singh Sr. Peon
8 Sh Jeet Lal Parit Peon
9 Sh Madan Sah Peon
10 Sh G. S. Upadhyay SCD (Spl.Gr.)
11 Sh Sanjay Kumar SCD
12 Sh Hari Kishan SCD
I R & D IN IT GROUP (Dr. Debashish Dutta, Scientist 'G' & Group Coordinator) 
S. No. Name Designation
1 Shri S. C. Sharma PA
2 Sh Sanjay Joshi PA
3 Smt. Durgesh Nandini UDC
4 Shri Shriniwas Staff Car Driver Gr-II
5 Shri Makhan Singh Peon
a) IT- Emerging Areas & Coordination Division
S. No.  Name Designation
1 Dr. Debashish Dutta Scientist G & Group Coordinator
2 Mrs. Geeta Kathpalia Scientist-G
3 Smt. Kiran Gulati Joint Director
4 Shri R. A. Dhawan PS
b) Tera Scale Super-computing Division
S. No. Name Designation
1 Dr. Debashish Dutta Scientist G & Group Coordinator
2 Shri Ashok Kumar Sharma  Scientist-G
3 Smt. Kiran Gulati  Joint Director
4 Smt. Shakuntala Chabbra PA
5 Shri James Kujur Assistant
6 Shri V. P. Singh UDC
c) Bio-Informatics Initiatives Division  
S. No. Name Designation
1 Shri Krishna Kant Scientist-G, HOD
2 Smt. Alpana Dey Scientist-F
4 Smt. Kiran Gulati Joint Director
5 Smt. Suparna Sharma Stenographer
6 Shri Lalit Prasad Pant Lab Asstt. B'
7 Shri Jagbir Singh Peon
d) Patents & IPR Division
S. No.  Name Designation
1 Dr. A. K. Garg Scientist-E
2 Dr. R. K. Chakarvarty Scientist-D
3 Shri P. Ghatak Scientist-C 
4 Smt. Kiran Gulati Joint Director
5 Smt. Seema Sharma UDC
6 Smt. Manmohan Kaur Stenographer
7 Smt. Neeru Malhotra Stenographer 
8 Smt. Jeevanti Kajur Stenographer 
9 Shri Manoj Kumar Rajak SCD
10 Shri Rajbir Singh Drafty
e)  F/oss Initiatives Cell
S. No.  Name Designation
1 Smt. Neeraja Atri

Scientist-G, Officer Incharge

II R & D IN ELECTRONICS
Serial Number Name Designation
1 Smt. Asha Pandey LDC
2 Shri Bhagwan Dass Staff Car Driver Gr-II 
3 Smt. Mukesh Kumari Peon
a) Industrial & Electronics Application Development Division
S. No. Name Designation
1 Shri R. C. Mehrade Scientist G
2 Shri Tara Sankar Scientist-F
3 Smt. Anita Gupta PS
4 Shri Rajesh Lugun Assistant
5 Smt. Nisha Mendiratta steno
6 Shri Pareshwar Prasad UDC
7 Shri Raj Kumar Lab 'B'
8 Shri Hari Narayan Sah Peon
9 Smt. Brahmwati Sr. Peon
b) Medical Electronics & Telemedicines Division
S. No. Name Designation
1 Shri G. Vijaykumar Scientist-F
2 Dr. S. K. Srivastava Scientist-G
3 Shri R. S. Verma Scientist-C
4 Mrs. Ruby Bahl Deputy Director 
5 Smt. Rashmi Kathuria PPS
6 Km. Romi Nagpal  PS
7 Smt. Suman Joshi PS
8 Shri A. K. Bose  Tradesman F'
9 Smt. Rekha Kalia Steno
10 Shri Gopal Datt LDC 
11 Smt. Sumitra Devi Peon
12 Smt Suman Devi Peon

c) Electronics Components & Material Development Division

b) Medical Electronics & Telemedicines Division
S. No. Name Designation
1 Dr. S. Chattarjee Scientist-E
2 Shri Surinder Kumar Kheterpal PS
3 Sh Anil Kumar Nayyar Assistant
4 Smt. Shila Kanojia UDC
5 Smt. Usha Sahani PA
6 Smt. Jagdeep Kaur Sethi PA
7 Smt. Kamla Devi Peon
8 Shri Praveen Kumar Staff Car Driver Gr-II
d) Microelectronics Development Division
S. No. Name Designation
1 Smt. Sunita Verma Scientist-E
2 Shri Y. S. Tanwar Scientist-C
3 Smt. R.K. Juneja Joint Director
e) Nano-Technology Initiatives Division
S. No. Name Designation
1 Shri A. K. Jain Scientist-E
2 Shri Ramesh Chand Scientist-D
3 Shri Sanjeev Kumar Scientist-B
4 Smt. R. K. Juneja Joint Director
5 Smt. Lata Angrula Assistant
6 Shri Kamal Singh UDC
7 Smt. P. Vijayalakshmi Steno
8 Shri Chottu Ram Drafty
9 Shri Satte Singh Peon
f) Photonics Development Division
S. No. Name Designation
1 Dr. (Mrs.) N. Shroff Scientist G, Head of Division
2 Km. Rekha Grover Scientist-C
3 Smt. Indu Stenographer
4 Smt. Samartha Devi Sr. Peon
g) Strategic Electronics Division
S. No. Name Designation
1 Shri Jitender Saini PA
2 Smt. Sona Devi Peon

Page : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

 

 

 

Content owned & provided by Ministry Of Electronics & Information Technology, Government Of India

GIGW Certificate  http://india.gov.in, The National Portal of India : External website that opens in a new window

  • Site Counter: 10,597,743